Keď mohutná osmanská armáda po dlhých rokoch plienenia odišla z Veľkej uhorskej nížiny, zanechala za sebou pustú krajinu. Netrvalo dlho a objavili ju slovenskí poddaní, ktorí utekali od svojich zemepánov z nehostinných častí horného Uhorska do nižšie položených stolíc až po Dolnú zem. V opustenom priestore sa usadili a mozoľnatými rukami začali prebúdzať k životu neobrábanú pôdu. Prví prisťahovalci prišli do Békešskej Čaby a jej okolia už v 18. storočí.
V prvej časti predkladanej publikácie autor sleduje a zaznamenáva nevšedné životné príbehy vysťahovalcov a ich potomkov – slovenských intelektuálov, vynálezcov, odborníkov, formovateľov slovenskej národnej kultúry a priekopníkov skultúrnenia dolnozemskej roviny.
V druhej časti autor podáva najnovšie ním objavené a zdokumentované skutočnosti, ktoré súvisia so životom Slovákov v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Chorvátsku. Podáva množstvo príkladov, postrehov, profilov súčasníkov.
Kniha prináša veľa nových informácií, prameňov, fotodokumentov i podnetov pre ďalšie poznávanie dejín a života dolnozemských Slovákov.
Hmotnosť produktu:0.613 kg
Part číslo:
9788081150692|0.0.2.0.0.0.R